Předchozí

KNĚŽÍ PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ

KARTUZIÁNSKÉ NAKLADATELSTVÍ BRNO 2016

ag

1. Dobrý správce si je vědom, jaké dary a jaké poklady má k dispozici. Uvědomuje si, že z nich musí neustále čerpat. My jsme správcové, a je snad vzácnější dar v zásobách našeho nitra než víra?
2. Ve víře nic není nemožné a slova jako úzkost, strach a nebezpečí ztrácejí význam, takže věřící člověk kráčí životem v klidu a pokojně, s hlubokou radostí.
3. Když chceme být dokonalí, nemusíme udělat nic víc, než dobře konat své každodenní povinnosti.
4. Poslušnost dělá vůli ohebnou. Dává člověku sílu ovládnout sebe sama, překonat lenost a odolávat pokušením. Poskytuje odvahu, s níž lze splnit i ty nejnáročnější úkoly.
5. Znát Ježíše, slyšet a milovat jej, důvěřovat mu, poslouchat ho a mít v nejhlubším nitru svého bytí podíl na jeho životě – to je náš cíl.
6. Pokud chcete Krista milovat a v této lásce setrvat, musíte s ním být, rozmlouvat s ním a naslouchat mu každý den.
7. V srdci křesťana bude pokoj a klid jedině tehdy, bude-li víra bdělá. Pokud víra spí, jsme v nebezpečí.
8. Víra znamená být připraven zemřít pro Krista, pro jeho přikázání, v přesvědčení, že taková smrt přináší život.
9. Naděje je dar, díky kterému můžeme jít dál, i když se nám zdá, že Ježíš usnul. Děkujme Bohu za velký dar naděje.
10. Dávej chudým a dáš sám sobě. To, co jsi odmítl dát druhým, si nebudeš moci ponechat.
11. Bůh od nás nikdy nechce něco, k čemu by nám nedal potřebnou milost. To nám dává naději a motivaci.
12. Co se nakonec počítá, není, kolikrát jsme uspěli nebo padli, ale jak jsme po pádu znovu začali.
13. Abychom někoho více milovali, musíme s ním nejdřív trávit čas. Bez modlitby nemůžeme růst v lásce ke Kristu.
14. Abychom přijali více a více světla Kristovy lásky, musíme očistit svůj život od hříchu. Proto musí být základní charakteristikou našeho vztahu s Pánem každodenní odumírání hříchu a růst v ctnostech.
15. Jedno z největších požehnání v životě je přítel, který se nám nebojí říct pravdu, i když bolí.
16. Nejúčinnější způsob, jak více milovat Krista, je každý den jej s čistým srdcem přijímat ve svatém přijímání.
17. Začátek veškeré svatosti je pokorně přijmout, že bez Boha nic nemůžeme, ale naopak s ním, v něm a skrze něj je možné všechno.
18. Nemůžeme poznat Boží vůli, pokud se nemodlíme.
19. Čím víc člověk usiluje o jednoduchost ve svém životě, tím víc pokoje nalézá, neboť není plný starostí o mnoho věcí.
20. Ptáte-li se mne, jaké jsou cesty k Bohu, řeknu vám, že první je pokora, druhá je pokora a třetí je pokora.
21. Pokora není nic jiného než pravda, zatímco pýcha není nic jiného než lež. V ten okamžik, kdy nás Bůh vidí plně přesvědčené o vlastní nicotnosti, tehdy nám podává ruku.

Myšlenky byly sestaveny v Pastoračním domě Velehrad v Itálii
ve spolupráci s Arcibiskupským gymnáziem v Kroměříži.